Blog & Haberler

Yeni teknoloji, akıllı arabalara 'X-ray' vizyonu vererek gizli yayaları ve bisikletlileri tespit ediyor

Avustralyalı araştırmacılar, otonom araçların binaların arkasına gizlenmiş koşan yayaları ve daha büyük arabalar, kamyonlar ve otobüsler tarafından gizlenen bisikletlileri takip etmesine izin veren yıkıcı bir teknoloji geliştirdi.

Otonom araç, kör noktalardaki yayalara nüfuz eden ve hızlı hareket eden araçlar tarafından gizlenen bisikletlileri tespit eden, X-Ray benzeri görüş açısı kullanmak da dahil olmak üzere, etrafındaki dünyayı "görmesine" izin veren teknolojiyi kullanıyor.

Sidney Üniversitesi Avustralya Saha Robotları Merkezi ve Avustralya bağlantılı araç çözümleri şirketi Cohda Wireless ile işbirliği yapan iMOVE Kooperatif Araştırma Merkezi tarafından finanse edilen proje, üç yıllık araştırma ve geliştirmenin ardından yeni bulgularını  yayınladı .

Teknolojinin Cohda tarafından ticarileştirilmekte olan uygulamaları, işbirlikçi veya kolektif algı (CP) olarak adlandırılan akıllı ulaşım sistemleri (ITS) için gelişmekte olan ve gelecek vaat eden bir teknolojiyi içermektedir.

Araçlar, kameralar ve lidar ("ITS istasyonları") gibi ek sensörlerle donatılmış yol kenarındaki ITS bilgi paylaşım birimlerini kullanarak, araçtan X'e (V2X) iletişimi kullanarak "gördüklerini" başkalarıyla paylaşabilir.

Bu,  çeşitli bakış açılarından faydalanmasını sağlar Tek bir sisteme bağlı olmak, algı aralığını önemli ölçüde artırarak, bağlı araçların normalde göremeyecekleri şeyleri görmelerini sağlar.


Teknolojiyi geliştiren mühendisler ve bilim adamları, sadece sisteme bağlı olanlara değil tüm araçlara fayda sağlayabileceğini söylediler.

Avustralya Saha Robotları Merkezi'nden Profesör Eduardo Nebot, "Bu, hem insan tarafından işletilen hem de otonom araçlar için karayolu taşımacılığının verimliliğini ve güvenliğini önemli ölçüde artıracağını umduğumuz bir oyun değiştiricidir." Dedi.

"Bağlı araç, CP bilgisi ile bir bina tarafından görsel olarak engellenen bir yayayı takip edebildi. Bu, yerel algı sensörlerinin veya sürücünün köşedeki aynı yayayı görmesinden saniyeler önce gerçekleşti ve sürücü veya navigasyon için ekstra zaman sağladı. Bu güvenlik tehlikesine tepki vermek için yığın" dedi.

Başka bir deney, CP teknolojisinin, yol kenarındaki ITS istasyonu tarafından sağlanan algı bilgisine dayanarak yanıt vererek, yürüyen yayalarla güvenli bir şekilde etkileşime girme yeteneğini gösterdi.

Üç yıllık proje ayrıca, belirlenmiş bir geçit alanına doğru koşan bir yaya ile etkileşime girdiğinde bağlantılı bir aracın beklenen davranışını da gösterdi.

Profesör Nebot, "ITS sistemini kullanarak, bağlantılı otonom araç önleyici eylemde bulunmayı başardı: yaya geçidi alanından önce frenleme ve durma, yayanın öngörülen hareketine dayanarak."

"Yaya takibi, tahmini, yol planlama ve karar verme, ITS yol kenarı istasyonlarından alınan algı bilgilerine dayanıyordu.

"CP, akıllı araçların yerleşik algı sensörlerinin fiziksel ve pratik sınırlamalarını aşmasını sağlıyor" dedi.

Baş proje araştırmacısı Dr. Mao Shan, CP kullanımının doğrulandığı araştırmanın, birçok trafik senaryosunda savunmasız yol kullanıcıları ve güvenliği konusunda farkındalığı artırabileceğini söyledi.

"Araştırmamız, bağlantılı bir aracın köşelerde bir yayayı 'görebildiğini' gösterdi. Daha da önemlisi, bağlı özerk araçların, yalnızca ITS yol kenarındaki istasyonundan gelen bilgilere dayanarak, yürüyen ve koşan yayalarla nasıl özerk ve güvenli bir şekilde etkileşime girebileceğini gösteriyoruz." dedim.

Cohda Wireless Baş Teknik Sorumlusu Profesör Paul Alexander, yeni teknolojinin "hem insan tarafından işletilen hem de otonom araçlarla senaryolarda güvenliği artırma potansiyeline sahip olduğunu" söyledi.

Profesör Alexander, "CP, akıllı araçların yerleşik algı sensörlerinin fiziksel ve pratik sınırlamalarını aşmasını ve gelişmiş algı kalitesi ve sağlamlığını benimsemesini sağlıyor" dedi.

"Bu, CAV teknolojisinin büyük çapta dağıtımını kolaylaştırmak için araç başına maliyeti düşürebilir."

Profesör Alexander, CP'nin manuel olarak çalıştırılan bağlantılı araçlar için kullanılmasının "aynı zamanda,  sensörleri ve ilgili işlem birimi ile donatılmadan algı kabiliyetini etkinleştirme konusunda çekici bir avantaj getirdiğini" söyledi .

iMOVE Genel Müdürü Ian Christensen, projenin, yalnızca Avustralyalıların değil, aynı zamanda yayalar ve bisikletliler de dahil olmak üzere tüm dünyadaki yol kullanıcılarının yararına yeni yenilikleri ve ticari ve kamu yararını ortaya çıkarmak için bilim insanlarıyla işbirliği yapan endüstrinin harika bir örneği olduğunu söyledi.

"Endüstriyi ve bilim adamlarını bir araya getirdiğimizde, bir ulus olarak birçok harika şeyi başarabiliriz. iMOVE CRC, en iyi ve en parlak zihinlerimizi yeni geliştirmek için birlikte çalışmakla ilgili olan bu heyecan verici projeyi ve benzeri birçok projeyi başlatmış olmaktan gurur duyuyor. gerçek dünyadaki sorunlar ve ihtiyaçlar için teknolojiler ve yenilikler" dedi.